Wietrzyk
Niemal wszystko, co może przydarzyć się jesienią, spotkało Janka: rozedrgana łąka, pełna rozpadających się dmuchawców; zbieranie rumianych, słodkich i soczystych owoców; radosny taniec wśród kolorowych liści i wiele innych wspaniałości.
Wietrzyk kontynuuje tematykę pór roku i przemian w przyrodzie, która była obecna w baśniowych książkach Sibylle von Olfers od samego początku. Nie ma lepszego sposobu, by uczcić nadejście jesieni, niż przeżycie razem z Jankiem zachwytu nad cudownymi zjawiskami przyrody, charakterystycznymi dla tej pory roku. Wietrzyk to także idealna propozycja na chłodne jesienne wieczory, bo ciepło bijące z tej opowieści rozgrzeje nawet największego zmarzlucha. To wreszcie piękna i zapadająca w pamięć opowieść dla całej rodziny, bo chęć przeżywania przygód z bohaterami książek Olfers nie znika wraz z wiekiem.
Sybille von Olfers urodziła się w 1881 roku w Królewcu. Była nauczycielką sztuki i zakonnicą. Napisała i zilustrowała dziewięć książek dla dzieci. Pierwsza z nich Was Marilenchen erlebte! ukazała się w 1905 roku, jednak największą sławę przyniosły jej kolejne pozycje, Dzieci korzeni i Wietrzyk. Książki pisarki, są znane i bardzo popularne przede wszystkim w Niemczech, ale także w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Twórczość Sybille von Olfers można zaliczyć do nurtu art nouveau i obok utworów Elsy Beskow uważana jest za klasykę literatury dziecięcej.
Tłumaczka z języka niemieckiego, profesor nadzwyczajny w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autorka przekładu wszystkich 200 baśni braci Grimm Baśnie dla dzieci i dla domu oraz utworów E. T. A. Hoffmanna. Jej mąż - Andrzej Karmiński - dziennikarz, publicysta i autor piosenek, wspierał żonę w rymowaniu przy powstawaniu Wietrzyka.